M&A afdelingen hos Vingaardshus har travlt, og senest har advokat Peter Frank Hansen bistået Accuratech ApS med salget af aktiemajoriteten til Scanvaegt Systems A/S. Dermed indgår Accuratech ApS fremadrettet i Scanvaegt gruppen.
Advokat Peter Frank Hansen har sikret, at virksomhedsoverdragelsen er blevet den bedst mulige for parterne.
- Det handler om at opnå de mest favorable vilkår – specielt når der er tale om, at Accuratechs ledelse fortsat skal have det daglige ledelsesansvar sammen med ansvaret for den fremtidige softwareudvikling i virksomheden. Her er vi kommet frem til en løsning, der tilgodeser netop dette, fortæller Peter Frank Hansen.
Brug for mere information om virksomhedsoverdragelse generelt?
Kontakt advokat Peter Frank Hansen, hvis du selv står og har brug for juridisk rådgivning i forbindelse med en virksomhedsoverdragelse. Kontakt ham på tlf. 30 92 68 30 eller på pfh@vingaardshus.dk
Er du gået glip af vores øvrige nyheder? Fortvivl ej, du finder dem allesammen her