Find medarbejder
Find medarbejder

HR og persondata - ophør af ansættelsen

Morgenmøde - Få endnu mere ud af din HR indsats - og gør det lovligt

Ophør af ansættelsen af din medarbejder

D. 8. maj 2019
Kl. 08.15-11.30
Sted: JCD, Systemvej 6, 9200 Aalborg SV

Tilmeld dig det tredje og sidste temamøde i rækken af 3 morgenmøder, hvor vi fokuserer på, at du skal få endnu mere ud af din HR indsats – og samtidig gøre det rigtigt ift. de nye regler om behandling af personoplysninger.

På det sidste møde handler det om, hvad og hvordan du optimerer din HR indsats i forbindelse med ophør af ansættelsen, mens du selvfølgelig overholder Persondataforordningen.  

Dagens emner

På morgenmødet vil advokat Ann Bruun Birk med speciale i ansættelsesret og persondata sammen med ledelsesrådgiver Annette Omøe, der hjælper nordjyske HR-chefer til at lykkes endnu bedre, tage følgende emner op og komme med praktiske vejledninger dertil:

  • Hvor længe må vi opbevare oplysninger om fratrådte medarbejdere?
  • Hvad siger dine opsagte og fratrådte medarbejdere om din virksomhed?
  • Hvilke oplysninger må en opsagt medarbejder tage med sig i den videre jobsøgning? 

Vi går naturligvis i dybden med emnerne på mødet, og for dig betyder det bl.a, at vi vil komme ind på, hvordan du håndterer en indsigtsbegæring i praksis fra en opsagt medarbejder. Eller hvad sker der i hovedet på din medarbejder, når han/hun bliver sagt op? Og meget meget mere, som er relevant for at optimere din indsats omkring ophør af ansættelsen af din medarbejder.

Sparringsmøde med koncentreret og lille forsamling

Udover oplæggene handler mødet om videndeling, dialog og sparring mellem oplægsholderne og deltagerne - derfor har vi også kun et begrænset antal pladser (max 20) pr. morgenmøde. Pladserne fordeler vi efter først-til-mølle-princippet til de hurtige.

For at komme hele palletten rundt følger vi morgenmødet op af yderligere to møder, hvor fokus vil være på under ansættelsen og ophør af ansættelsen.

Vi giver 20 % rabat, når du tilmelder dig alle tre morgenmøder.    

Inden du tilmelder dig alle tre morgenmøder, kan du læse om de to andre temaer her:

Inden og omkring ansættelsen

Under ansættelsen 

Undervisere

Undervisere er advokat Ann Bruun Birk fra Advokatfirmaet Vingaardshus og ledelsesrådgiver Annette Omøe fra HR Caseforum.

Advokat Ann Bruun Birk Annette Fabild Omoe
Ann Bruun Birk Annette Omøe

Ann Bruun Birk arbejder hovedsageligt med ansættelsesret. Hun rådgiver og fører retssager for både virksomheder og offentlige institutioner. Herudover har hun specialiseret sig i persondataret samt personskadeerstatning. 

Annette Omøe er selvstændig ledelseskonsulent med særligt fokus på udvikling af HR-chefer og personaleledere i Nordjylland. Hun har over 16 års ledererfaring som bl.a. HR manager og driftschef i større internationale virksomheder med konkrete resultater indenfor strategi, HR og lederudvikling.

Pris

375 kr. (inkl. moms) pr. deltager.

Tilmeld dig alle tre morgenmøder og spar 20 %. Pris 900 kr. (inkl. moms) ved tilmelding til alle tre morgenmøder. 

Tilmelding

Tilmeldingsfristen er overskredet, øv. Men du kan blive en del af et nyt (lukket) forum, hvor vi sparrer og videndeler om problemstillinger i krydsfeltet mellem HR, GDPR og personalejura. Læs mere >>

Send en e-mail til kth@vingaardshus.dk.

Her skal du oplyse navn, titel, virksomhed samt e-mail på deltager(e). 

Fortæl også samtidig, hvilke(t) morgenmøde(r) tilmelding drejer sig om. 


Vil du vide, hvordan vi behandler persondata? Læs mere i vores persondata- og privatlivspolitikker: Advokatfirmaet Vingaardshus og HR Caseforum.